MENU

Celostátní setkání učitelů matematiky středních škol

Ve dnech 20. – 22. září proběhlo v Pardubicích Setkání učitelů matematiky SŠ, které organizovala Společnost učitelů matematiky ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice, Centrem celoživotního vzdělávání Pardubického kraje a pobočným spolkem Jednoty českých matematiků a fyziků Pardubice. Zúčastnilo se ho 175 učitelů ze všech krajů České republiky.
V úvodu setkání radní zodpovědný za školství v Pardubickém kraji Josef Kozel a ředitelka CCV Mgr. Monika Jirásková ocenili Mgr. Františka Janečka, RNDr. Josefa Kubáta, Mgr. Jaroslava Mináře a Mgr. Františka Procházku za to, že v minulých 30 letech tato setkání organizovali a díky jim se Pardubice pro učitele matematiky středních škol staly jejich přirozeným centrem.
Setkání mělo dvě části. První proběhla v budově FEI a byla zaměřena na přednášky, kde účastníky seznámili jejich kolegové se zkušenostmi s výukou v době distančního vzdělávání a dali jim podněty, jak ve výuce využívat prostředky digitálních technologií a software pro výuku matematiky.  Jednalo se o tato vystoupení: Otevřená data ve výuce na středních školách (doc. M. Nečaský z MFF Praha), Zkušenosti z výukou on-line (Mgr. M. Krynický, gymnázium Třeboň, Ing. Michal Heczko, gymnázium Zlín a Mgr. J. Divoká, SPŠ Betlémská Praha). Na závěr prvního dne vystoupili pracovníci NPI, MŠMT a Cermatu, kteří zhodnotili minulé období a seznámili přítomné s výsledky přijímacích zkoušek z matematiky na střední školy a s výsledky společné části maturitní zkoušky z matematiky. Ke všem proběhlým prezentacím proběhla bohatá diskuze.
Další dva dny účastníky hostila budova gymnázia Mozartova a budova CCV Pardubice. Zde probíhaly dílny a workshopy. Bylo připraveno 12 workshopů z GeoGebry (Pro začátečníky, Planimetrie, Konstrukční úlohy, Stereometrie, Dynamické možnosti GeoGebry, Analytická geometrie, Statistika a Classroom), 4 workshopy k využití portálu pro procvičování Math4U a 2 workshopy k využití práce s produktem Techambition. Ostatní přednášky a dílny proběhly v aule gymnázia a v klasických učebnách CCV. Jednalo se o tato vystoupení: Příklady, které dělají potíže u maturity, Koktejl náročných příkladů, Střípky z analytické geometrie, Polohové a metrické vlastnosti, řezy a sítě těles, Matematika ve světě kolem nás, Matematika pro život, Pěstování finanční gramotnosti u žáků středních škol, Práce s matematickými talenty na SŠ, Slovní úlohy jako nástroj kritického a kreativního myšlení, Problémové a slovní úlohy z kombinatoriky, K čemu je geometrie dobrá, Dobrá otázka – komunikace ve třídě a Mluvení a řeč těla. Vedly je jak učitelé z vysokých škol, které vzdělávají učitele matematiky, tak i zkušení středoškolští učitelé. Proběhly i diskuzní fóra na téma Jak to učím já a na to, jak by měl v budoucnu vypadat obsah matematického vzdělávání po skončení revizí Rámcových vzdělávacích programů.

Leona Mašková
organizační garant setkání